אפס ביחסי אנוש: ביקורת ושאלון

"אפס ביחסי אנוש", סרטה של טליה לביא, הוא נקודת ציון משמעותית וחשובה בקולנוע הישראלי לדורותיו. מדובר ביצירה ייחודית ואינטליגנטית, מצחיקה עד דמעות, ובעיקר סרט שמאיר ומציג צדדים שונים של החברה הישראלית, תוך כדי דיאלוג מחדש.

הסרט מחולק לשלושה פרקים, כולם מתרחשים בבסיס בלב המדבר (כמובן עם מספר סצנות מחוץ לבסיס). הסיפור הראשון עוסק בדפי (נלי תגר) חיילת שבוזה שכל מטרתה לעבור לשרת בקריה בתל אביב. כאשר חיילת חדשה מגיעה לבסיס (יונית טובי) היא בטוחה שזה לשם מטרה זו. דפי היא חברתה הטובה של זוהר (דאנה איבגי) הקיבוצניקית הצינית מאוד שיושבת במשרד ימים שלמים בניסיון לקבוע שיאים חדשים בשולה מוקשים. מטרתה של זוהר היא לאבד את בתוליה במהרה. היא נשארה הבתולה היחידה בבסיס. הסיפור השלישי עוסק במפקדת שלהן, רמה (שני קליין) שרצונה הוא לזכות בקידום בעזרתן של שתי החיילות הלא ממושמעות שלה.

אפס ביחסי אנוש הוא קומדיה מבריקה, עם סצינות ורגעים שהם לא פחות מגאוניים לפרקים. הבימוי והתסריט של לביא הם מלאי תחכום ייחוד ועדינות – התסריט שופע בדיאלוגים שנונים שאני בטוח שיהפכו להיות מצוטטים בפי כול. בנוסף לכך התסריט שלה מצליח לזגזג באופן מרשים בין הסיפורים והדמויות השונות, והוא מערבב בין סיטואציות קומיות מובהקות, לבין סיטואציות סוריאליסטיות שחלקן שואבות השראה ישירה מסרטי אימה. להצלחה של כל אלה תורמות גם כל השחקניות בסרט שממש בוראות את הדמויות בצלמן ולכולן יש חוש וטיימינג קומי מושלם.

לא כל יום נתקלים בסרט כמו "אפס ביחסי אנוש", בוודאי שלא בקולנוע הישראלי. מעל הכול, "אפס ביחסי אנוש" הוא אחת הקומדיות הטובות שראיתי בשנים האחרונות, אך יותר מזה הוא תרומה חשובה ומכרעת לקולנוע הישראלי, ויותר מכך הוא גילוי של יוצרת חדשה (שאני יותר ממליץ לצפות גם בסרטיה הקצרים המעולים) ושל קול חדש וייחודי שאני יותר מבטוח שהוא יהווה תרומה חשובה לקולנוע המתפתח כאן. "אפס ביחסי אנוש" הוא אחד הסרטים הטובים שראיתי עד כה השנה, והוא סרט חובה.

מתוך הערכה כנה לדמויות בסרט, החלטנו לעשות שאלון אישיות קצר שיעזור לכם לבחון מי אתם מבין שלושת הדמויות הראשיות. (לגודל מלא – לחצו על התמונה)

שאלון: אפס ביחסי אנוש

הטקסט פורסם לראשונה ב-Resh – נוער ישראלי יוצר ע"י שני קיניסו.
השאלון נוצר ע"י ליאור בר נוי וגיא קופמן. 

תגובה אחת

  1. איזו ביקורת מתוקה! שאלון שנון ומנוסח היטב:)

    עלמקלי בתאריך הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>